Vijesti iz klubova

Nevera na Svjetskom prvenstvu u plivanju perajama

Hrvatski reprezentativci, senior Vid Stipković (2000.) i junior Florijan Sandalj (2001.), članovi Ronilačkog kluba Nevera, vratili su se s 20. svjetskog prvenstva u plivanju perajama i brzinskom ronjenju koje se od 17. do 20. srpnja održalo u Beogradu (Srbija). Uz Neveraše, za hrvatsku reprezentaciju u Beogradu plivali su i riječanka Dora Bassi, juniorka Petra Šoštarić Vulić, Luka Đurđ i Marko Sremec iz RK Geronimo iz Zagreba, Adrijan Omičević i Filip Strikinac zagrebačkog Kometa te Valentina Cafolla iz RSK Mladost Medulin.

Vid Stipković isplivao je dva nova seniorska hrvatska državna rekorda. U disciplini 1500 m plivanje perajama je s rezultatom 13:38,50 skinuo 14 godina star rekord Roberta Čupeva i osvojio 18. mjesto, dok je na 800 m PP s rezultatom 6:52,81 za nevjerojatnih 4,28 sekundi popravio vlastiti rekord iz svibnja ove godine i plasirao se na 15. mjesto. 18. mjesto osvojio je i u disciplini 400 m BF, na 400 m PP bio je 24. te je kao član hrvatske štafete osvojio i dva 12. mjesta: u disciplinama 4 x 100 m PP (L. Đurđ, F. Strikinac, M. Sremec, V. Stipković) i 4 x 200 m PP (M. Sremec, F. Sandalj, L. Đurđ, V. Stipković).

Florijan Sandalj je uz već spomenuto 12. mjesto u štafeti 4 x 200 m PP, osvojio i 28. mjesto u disciplini 200 m PP, 32. mjesto na 50 m PP te 35. mjesto na 100 m PP. Osim toga, sudjelovao je i u mješovitoj hrvatskoj štafeti 4 x 100 m BF (V. Caffola, F. Sandalj, P. Šoštarić Vulić, A. Omičević) koja je također završila na 12. mjestu.

Obzirom na njihovu mladost i (ne)iskustvo, Florijanovi i Vidovi rezultati u svjetskoj seniorskoj konkurenciji zaista se mogu smatrati odličnima. Nakon Neverinih naslova ekipnih državnih prvaka u svim kategorijama te mnogobrojnih pojedinačnih naslova, medalja (ukupno 124!) i rekorda, naš prvi nastup na Svjetskom prvenstvu je vrhunac sezone. Ali kako je nakon samo dva mjeseca treniranja, (usput) položene državne mature i novog rekorda na 800 m sam Vid izjavio: „Malo sam stisnuo da sezonu završim pozitivno“, ne možemo ne računati s time da je novi vrh za Neveru već tu, odmah iza ugla. A za koji dan slavimo tek 3. rođendan.

Hrvatska reprezentacija u plivanju perajama i brzinskom ronjenju sa članovima Ronilačkog kluba Nevera iz Rijeke Vidom Stipkovićem i Florijanom Sandaljem sudjelovala je od 21.07 do 27.07.2018. na Svjetskom seniorskom prvenstvu koji se održao u Beogradu (Srbija). Naši plivači su prvi puta sudjelovali na največoj i najzahtjevnijoj manifestaciji njihovog sporta, te su postigli odlične rezultate obzirom na jaku konkurenciju i njihovu mladost.

Vid Stipković isplivao je dva nova senirska državna rekorda : na 1500m PP s rezultatom 3.58,58 osvojio je 18. mjesto i na 800m PP s rezultatom 6.52,81 i osvojio je 16. mjesto. U ostalim disciplinama plasirao se na 18. mjesto u disciplini 400m BF,  24. mjesto na 400m PP te dva puta 12. mjesto kao član reprezentacije u štafeti 4x100m PP (L. Đurđ, F.Strikinac, M. Stremec, V. Stipković) i u štafeti 4x200m PP (M. Stremac, F. Sandalj, L. Đurđ, V. Stipković).

Florijan Sandalj po prvi puta uopće član reprezentacije u koju po svojim godinama i ne pripada, također je ostvario odlične rezultate osvojivši  28. mjesto u disciplini 200m PP, 32. mjesto u disciplini 50m PP , 35. mjesto u disciplini 100m PP , 12. mjesto kao član reprezentacije u štafeti 4 x 100m BF mješovito (V.Cafolla, F. Sandalj, P. Šoštarić Vulić, A. Omičević)

Uz naše Neveraše moramo spomenuti i Riječanku Doru Bassi, Petru Šoštarić Vulić, Adrijana Omičevića, Luke Đurđa, Filipa Strikinca, Marka Stremeca članove RK Geronima iz Zagreba te Valentinu Cafolla članicu RSK Medulina koji su sa izuzetnim rezultatima pokazali kvalitetu Hrvatske reprezentacije.

Nakon odlične sezone svih neveraša ekipnih prvaka u svim kategorijama ovo je bio vrhunac uspijeha naših sportaša. Uz sva državna i međunarodna odličja i mnoštvo rekorda koje su nam osigurali, posljedni rekord Vida Stipkovića na 800m PP oboren je za nevjerovatnih 4,28 sekundi nakon Državnog prvenstva i samo dva mjeseca treninga na što je sam Vid izjavio – malo sam stisuo da sezonu zavšim pozitivno. Svi uspjesi biti će odličan poticaj mlađim članovima RK Nevere.